„The thing you need to know is, it’s all about sex.“

Věta, kterou pronese, v prvních minutách seriálu, jeden z hlavních hrdinů. Pokud však sledujete pozorně, můžete zjistit, že „Queer as Folk“ nabízí mnohem více, než se na začátku může zdát.

Na první pohled působí “Queer as Folk” značně kontroverzně, extravagantně, možná až úchylně, či dokonce povrchně. Rozhodně mu nelze upřít, že jde o velice upřímný a otevřený seriál. Nicméně pokud se díváte pozorněji a zabřednete do probíhajících příběhů, tak možná zjistíte, že obsahuje spoustu zajímavých myšlenek a nové úhly pohledu. Probírá záležitosti a situace týkající se přímo LGBT komunity (především ve své době), ale také se zaobírá tématy, které řešíme všichni, bez ohledu na naší sexuální orientaci. Osobně mě tento seriál naprosto pohltil. Jen těžko jsem se od něj odtrhávala a nedokázala jsem ho dostat z hlavy ještě dlouhou dobu po dosledování. Kromě zajímavých témat seriálu přispívají také úžasní hlavní hrdinové a hlavní „pár“ v podobě Justina a Briana, kteří dokonale zahráli své role a chemie mezi nimi by se dala téměř krájet.

Seriál řeší nejrůznější témata, která jsem viděla jen zřídka natolik detailně zpracovaná. Svým svérázným způsobem se zaměřuje především na mezilidské vztahy, lásku, svobodu, věrnost, nevěru i důvěru. Téměř všichni bychom chtěli potkat nějakou tu „spřízněnou duši“, ale záhy zjišťujeme, že dlouhodobé vztahy jsou poněkud složité. Většina z nás touží po lásce, jistotě a sdílení života s někým dalším, ale zároveň často hledáme vzrušení, šílenou chemii jako z filmu a dobrodružství. Někdy si dokonce křečovitě hrajeme na dokonalý a vyspělý vztah, ale potlačujeme samy sebe a následně dochází ke lžím a nevěrám, které nás nakonec od sebe navzájem odcizují. Co je vlastně nevěra? Postava Briana z Queer as Folk je vždy upřímná v tom smyslu, že neslibuje nikomu nic, co by nedodržel. Dalo by se tedy říci, že nemohl zklamat ničí důvěru? Nicméně nejen Brian a Justin mají zajímavý seriálový vztah. Jedním z nejzajímavějších a inspirativních momentů pro mě nastal mezi Michaelem a „profesorem“. Chvíle, kdy profesor zjistil, že Mikey je stále zamilovaný do Briana. Řekl mu, že oba měli v minulosti různé zážitky a vztahy, a že láska není nijak omezená. Tudíž pokud to neovlivní jejich vztah, tak člověk nemiluje méně, pokud miluje více lidí zároveň. Vztah Michaela a profesora rozebíral a otvíral i další zajímavé téma. které je velice zřídka řešeno, a to vztah s HIV pozitivním člověkem. Lidé si často stěžují na závěr seriálu. Přiznávám, také jsem neměla radost, že jsem nedostala vytoužený „happy end“. Nicméně si myslím, že seriál svým zakončením podpořil nekompromisní upřímnost celého díla. Jaké další téma v seriálu zaujalo vás?

Pokud by vám americká verze seriálu svou extravagancí příliš neseděla, tak můžete zkusit britskou originální verzi seriálu z roku 1999, kterou si lidé chválí za její znatelnější realističnost. Sama jsem se dozvěděla o originální verzi seriálu až po dosledování amerického QAF. Nicméně jakmile budu mít porovnání, určitě to zde rozeberu.

Píseň z oblíbené scény na plese Justina.
Originální verze písně, na kterou Justin dělá striptease v Babylonu.
Předělaná verze, na kterou Justin tančí v Babylonu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *